Euro2016: Με ολική ΑΝΑΤΡΟΠΗ στα ημιτελικά η Ουαλία!

Δεύτερος προημιτελικός αγώνας, στο “Πιερ Μορουά” της Λιλ, στα πλαίσια του Euro2016.

Αντίπαλοι, η Ουαλία του Μπέιλ, του Ράμσεϊ και του Άλεν, εναντίον στην ομάδα του Αζάρ, του Κουρτουά, του Ντε Μπρούινε και των υπόλοιπων αστεριών της ενδεκάδας των Βέλγων.

Οι Ουαλοί βρέθηκαν στα προημιτελικά αποκλείοντας την Βόρεια Ιρλανδία, ενώ οι Βέλγοι απέκλεισαν την Ουγγαρία.

Τη νίκη κατέκτησε η Ουαλία, επικρατώντας με 3-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία.

Το ματς

Ο αγώνας ξεκίνησε με μία εντυπωσιακή φάση στο 7ο λεπτό για τους Βέλγους, όταν έχασαν τριπλή ευκαιρία να προηγηθούν.

Πιο συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Λουκάκου από αριστερά, βρέθηκε μόνος του ο Τέιλορ απέναντι στον Χένεσεϊ, σούταρε και απέκρουσε ο γκολκίπερ της Ουαλίας, ο Τέιλορ στη συνέχεια έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μενιέ, ακολούθησε νέο σουτ από τον Αζάρ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών και κατέληξε κόρνερ.

Στο 9', σουτ του Μπέιλ από αριστερά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουρτουά.

Γκολ! Τρομερό σουτ του Ναϊνγκολάν έξω από την περιοχή των Ουαλών, η μπάλα στα δίχτυα, το Βέλγιο προηγήθηκε με 0-1 στο 13ο λεπτό.

Οι Ουαλοί μετά το γκολ που δέχτηκαν, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με τους Βέλγους να οπισθοχωρούν, δημιούργησαν ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ουαλία στο 26', όταν ο Τέιλορ σούταρε από το σημείο του πέναλτι, μετά από γύρισμα του Ράμσεϊ, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε εντυπωσιακά.

Γκολ! Η Ουαλία ισοφάρισε στο 31' με τον αρχηγό της, με κεφαλιά, από το σημείο του πέναλτι.

Στο 33', ο Μπέιλ έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουρτουά έστω και δύσκολα κατάφερε να "μαζέψει" την μπάλα.

Λήξη του ημιχρόνου. Ουαλία-Βέλγιο: 1-1, η απόδοση της Ουαλίας έδειξε ότι θα ακολουθούσε ένα πολύ αμφίρροπο δεύτερο ημίχρονο.

Επιθετικά ξεκίνησε το Βέλγιο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47', ο Ρ. Λουκάκου μετά από σέντρα του Μενιέ, πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή των Ουαλών, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 50', προσπάθεια του Αζάρ από αριστερά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Γκολ! Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο δέκατο λεπτό της επανάληψης, η Ουαλία πήρε το προβάδισμα με 2-1, με εξαιρετικό γκολ του Ρόμπσον Κανού και μαγική τρίπλα - προσποίηση!

Στο 66', σύγχυση στην άμυνα των Βέλγων, σουτ από τον Γουίλιαμς, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά.

Οι Βέλγοι στην συνέχεια πίεσαν, προσπαθώντας να πετύχουν την ισοφάριση.

Στο 74', ο Φελαϊνί με κεφαλιά εξ' επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 83', πέναλτι που δεν δίνεται στο Βέλγιο, σε ανατροπή του Ναϊνγκολάν από τον Γουίλιαμς, ο διαιτητής "έδωσε συνέχεια" στο παιχνίδι.

Γκολ! Η Ουαλία με κεφαλιά του Βόουκς "κλειδώνει" την πρόκρισή της στα ημιτελικά πετυχαίνοντας το 3-1!

Λήξη του αγώνα. Ιστορική πρόκριση της Ουαλίας στα ημιτελικά, με νίκη 3-1 επί του Βελγίου.

Τα γκολ

13': "Κεραυνός" του Ναϊνγκολάν από 25 μέτρα, η μπάλα στα δίχτυα του Χένεσεϊ.

31': O Ράμσεϊ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, καρφωτή κεφαλιά του Γουίλιαμς και 1-1.

55': Ο Ρόμπσον Κανού με καταπληκτική κίνηση, "άδειασε" δύο αμυντικούς του Βελγίου και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

86': Ο Βόουκς με κεφαλιά, πετυχαίνει το 3-1 για την Ουαλία.

Ο διαιτητής: Ντ. Σκόμινα (Σλοβενία).

Οι συνθέσεις

ΟΥΑΛΙΑ (Κόουλμαν): Χένεσεϊ, Γκούντερ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Ντέιβιτς, Τέιλορ, Άλεν, Λέντλεϊ - (78' Κινγκ), Ράμσεϊ - (90' Κόλινς), Μπέιλ, Ρόμπσον-Κανού - (80' Βόουκς).

ΒΕΛΓΙΟ (Βίλμοτς): Κουρτουά, Μουνιέ, Άντερβαϊρελντ, Ντενάγιερ, Τζ. Λουκάκου - (75' Μέρτενς), Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Ντε Μπρούινε, Καράσκο - (46' Φελαϊνί), Αζάρ, Ρ. Λουκάκου - (83' Μπατσουαγί).

Προέλευση: epoli.gr