EUROBASKET U-20: Στον τελικό το Μαυροβούνιο

Το Μαυροβούνιο και όχι η Κροατία είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του πρωταθλήματος Eurobasket U-20 που διεξάγεται στη Χαλκίδα και ολοκληρώνεται αύριο (Κυριακή 23/7) με το Μεγάλο Τελικό στις 9 το βράδυ, στο κλειστό της Κανήθου

Η ομάδα του Μαυροβουνίου ήταν πολύ καλή από την αρχή του αγώνα και ειδικά στο δεύτερο 10λεπτο όπου πήρε διαφορά με 8 πόντους στη λήξη του πρώτου ημιχρόνο (40-32).

Στην τρίτη περίοδο παίχθηκε πολύ καλό μπάσκετ με τους Κροάτες ν' αντιδρούν , αλλά το ξέσπασμα του Μαυροβουνίου στις αρχές του 4ου 10λεπτου του έδωσε τη νίκη (90-74) και την πρόκριση για τον τελικό.

Oι παίκτες που διακρίθηκαν ιδιαίτερα από τους νικητές ήταν οι: Hadzibegovic (14 p.), Ilic (19 p.), Nikolic (16 p.) kai Knezevic (16 p.).

Μετά τη λήξη του αγώνα οι Μαυροβούνιοι παίχτες ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, ενώ απέσασαν και το χειροκρότημα από τους Χαλκιδέους -και όχι μόνο -  φίλαθλους που έχουν ήδη γεμίσει το γήπεδο για να στηρίξουν την Εθνική Ελλάδας στον αγώνα της με την Ισλανδία για την άλλη θέση του τελικού.

Προέλευση: egnomi.gr